Fırıncılar 80 derecelik sıcakta oruç tutuyor

Ramazan ayında iftar sofralarına sıcak ekmek ulaştırabilmek için çabalayan fırıncılar, 80 dereceye varan ortamda oruç tutuyor.

Fırıncılar 80 derecelik sıcakta oruç tutuyor
Fırıncılar 80 derecelik sıcakta oruç tutuyor admin

Ramazan ayında iftar sofralarına sıcak ekmek ulaştırabilmek için çabalayan fırıncılar, 80 dereceye varan ortamda oruç tutuyor. Siverek'te fırında çalışan ekmek ve pide ustaları, ateşin karşısında zor koşullara rağmen işlerini yapıyor. Camikebir mahallesi üzerinde bulunan Kızılay fırınını işleten İlhan Özgültekin, Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi ve fırının sıcaklığından dolayı oruç tutmakta zorlandıklarını dile getirdi.

Açlığın akıllarına bile gelmediğini fakat su ihtiyaçlarının sıcaklıktan dolayı yüksek olduğunu ifade etti. Ramazan’da susuzluk bizi fazla yoruyor. Açlık sıkıntı olmasa da susuzluk sıkıntıya neden olabiliyor. Ama Allah yardımcımız oluyor" dedi. Fırının başında 80 derece sıcaklık olduğunu belirten usta akşama kadar çalıştığını ve bu çalışma esnasında büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi. Fırına yaklaşınca gözlerinin içinin yandığını ifade eden fırın sahibi ,Ustanın çalışma alanı öyle zamanlar oluyor ki 90 derecenin üzerine çıkıyor. Oruç sabırdır. O olmazsa hiçbir şey yapamayız” diye konuştu.

Siverek Fırıncılar Oruç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X