Oruç Tutarken Kan Şekerinizi Dengede Tutun

Şeker hastalarının sık sık ve azar azar yemek yemeleri gerektiği bilinmektedir. Fakat uzun süreli açlık gerektiren Ramazan ayında tutulan oruçlarda şeker hastalarının şeker seviyelerini dengede tutmak bir hayli zordur.

Oruç Tutarken Kan Şekerinizi Dengede Tutun
Oruç Tutarken Kan Şekerinizi Dengede Tutun admin

Şeker hastalarının sık sık ve azar azar yemek yemeleri gerektiği bilinmektedir. Fakat uzun süreli açlık gerektiren Ramazan ayında tutulan oruçlarda şeker hastalarının şeker seviyelerini dengede tutmak bir hayli zordur. Bunun için oruç tutan şeker hastaları rahatsızlıklarını dengede tutabilmek için tüketmiş oldukları gıdalara dikkat etmeli ve şeker seviyelerini dengede tutmak için gerekli gıdaları tüketmeli gereksiz gıdalardan da uzak durmaları gerekmektedir.

Oruçlu şeker hastaları oruç tuttukları gün içinde iken tüketmeleri gereken gıdalar genel olarak sayılması gerektiğinde, beyaz et, sebze çeşitleri ve yumurta olarak sayılabilir. Çok yağlı gıdalardan normal vakitlerde olduğu gibi Ramazan ayında da uzak durmaları gereken şeker hastalarının sebze ve etlerini çok yağda kızartma şeklinde değil de haşlama ve ızgara şeklinde tüketmeleri gereklidir.

Hamur İşlerini Çok Fazla Tüketmeyin

Ramazan ayı içinde şeker hastası olsanız da şeker hastası olmasanız da hamur işlerini çok fazla tüketmekten kaçının. Ramazan ayında açlığa dayanmak için sahurda kaliteli ve tok tutucu gıdaları tercih etmek ve iftar saatinde hafif yemekleri tüketmek şeker dengesini korumaya sebep olur. Şeker hastalarından bahsederken sanki şeker hastalarının hepsinin oruç tutması gerektiği gibi bir kanıya varmayalım. Şeker hastaları oruç tutup tutamayacakları hakkındaki bilgileri mutlaka doktorlarına danışarak almaları gereklidir.

Gün içinde mutlaka bir kez şeker ölçümü yapmaları gereken şeker hastalarının, bu ölçümlerde çok yüksek düzeyde sağlıklarını bozarak kişiyi sıkıntıya götürecek düşük şeker ölçümü veya yüksek şeker ölçümü bulunduğunda oruç tutma hakkında daha dikkatli bir tavır almaları gerekmektedir.

Oruç Tutanlarda Düşük Şeker Seviyesi       

Çok uzun açlık yaşandığında şeker hastası olmayan kişilerinde kan şekeri seviyesinin düştüğü görülebilmektedir. Düşük şeker seviyesine önlem olması için Ramazan ayında sahur ve iftar saatlerinde tüketilen gıdaların ölçüsüne, neler tüketildiğine ve gıdaların yağ oranına dikkat etmek önemlidir. Şeker seviyesini normal seviyelerde korumak için çok fazla hareketli işler yapmamalı ve gün içinde sıcağın çok yüksek oranda yaşanmış olduğu saatlerde güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmamaları oruçlu kişilerin sağlıklı bir şekilde oruç tutmaları için gereklidir. 

Oruç Tutarken Kan Şekerinizi Dengede Tutun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X